شمش سرب

روش پیرومتالوژی مناسب ترین روش برای تولید شمش سرب هست.در این روش پس از جمع اوری سنگ ها از معادن سرب فرایند خردایش و اماده سازی مواد،ذوب و احیا در کوره صورت می گیرد.

ایران بعداز کشور ترکیه دومین تولید کننده بزرگ سرب جهان مجسوب می شود. به طوری بخشی از شمش سرب تولیدی به کشورهای دیگر صادر می شود.

اشکال مختلف سرب

سرب متالیک

نمک های سربی و سنگ معدنی حاوی سرب

سوخت مواد سوختی در کوره های بدون دودکش ،مواد موجود در دود اگزوز وسایل نقلیه ،رنگ های سربی و سرب موجود در لباس کار گران صنعتی از جمله منابع سربی هستند.

مهم ترین مصارف سربی

تولید باتری های اسیدی در خودروسازی و صنایع ارتباطی و مخابراتی در تولید خازن های های اسید سرب

مهمات سازی و صنایع نظامی در ساخت ساچمه و گلوله

صنایع رنگ و کبریت سازی و نساجی

الیاژهای سرب

سرب و نقره در ساخت اندهای مورد استفاده در الکترولیز صنعت روی

سرب،قلع،روی در صنعت لحیم کاری

سرب و قلع در صنعت چاپ

سرب ،انتیموان ،ارسنیک در صنایع مختلف

قلع ،مس ،انتیموان ،ارسنیک و کادمیم در ساخت یاتاغان ها وقطعات  الیاژی

الیاژهای نام برده شده در صنعت کابل سازی ،مهمات سازی ،الیاژ کاری ،صنایع الکترولیز مورد استفاده قرار می گیرد

خواص مکانیکی و فیزیکی سرب

هدایت الکتریکی پایینی دارد. نرم و انعطاف پذیر بوده و قابلیت شکل پذیری بسیار مناسبی دارد.مقاومت خوبی در برابر پوسیدگی دارد.تشعشات هسته ای از شمش سرب عبور نمی کند  از این رو از محصولات سربی در ساخت اتاق های رادیو لوژی و دیوار های ایزوله کننده در مقابل تشعشات رادیواکتیو در نیروگاه های هسته ای استفاده می شود .

مراحل به دست اوردن شمش سرب و جداسازی ناخالصی از مذاب

در ابتدا موادی که دارای سرب هستند، طی واکنش های شیمیایی متفاوتی  اکسید می شوند. سپس بعداز مذاب تولید شده در اثر ریختن سرب در کوره باید با اتخاذ مراحلی ،ناخالصی ها رو جهت جداسازی از ان به کار گرفت

مذاب حاصله باید در میکسر به مدت 1 تا3 هم زده شود. سپس سرباره خشک شناور روی سطح مذاب جمع اوری می شود.

 جهت جداسازی مس از مذاب، ابتدا مذاب را سرد کرده و با اضافه کردن مقادیر گوگرد جامد و خاک اره، مس به صورت سرباره سولفیدی روی ،روی سطح مذاب شناور شده و جمع اوری می شود.
جهت جداسازی قلع ، باید به ان حرارت داده و با افزودن اهک هیدراته ،قلع به صورت سرباره از مذاب خارج می شود . در ادامه به همین ترتیب ارسنیک ،انتیموان نیز حذف می شود. و دراخر برای حذف نقره  باید به مذاب روی اضافه کرد. به این ترتیب فلز نقره به فلز روی چسبیده و از مذاب خارج می شود .در نهایت مذاب حاصله در میکسر در دمای بالا حرارت دیده و با افزودن مقادیر سوز سود اور ناخالصی های باقی مانده به صورت سرباره جدا می شود. در نهایت شمش سرب حاصل می شود.